Duch Święty tym potężniej zaznaczy swe działanie w dziejach świata im częściej, goręcej i bardziej publicznie będzie wzywany.
św. Arnold Janssen

Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa

W Piśmie Świętym czytamy, że radość jest owocem Ducha Świętego, więc jeśli ktoś ma w sobie Ducha Świętego, to mimo różnych zmartwień i problemów życia, będzie w głębi serca odczuwał radość. Boża radość rodzi się z Jego miłości miłosiernej. Im więcej miłości, tym więcej radości. W tym miesiącu wzorem radości jest Maryja, którą przyjęła Syna Bożego. Źródłem Jej radości była też pokora i ufność, dzięki której podejmuje służbę z wielką radością. To co człowiek czyni ma podobać się przede wszystkim Bogu, szczególnie w małych rzeczach. Matka Teresa z Kalkuty czyniła małe rzeczy, w które wkładała maksymalnie dużo miłości. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus mówiła, że Jezus nie domaga się wielkich czynów, lecz jedynie tego by zdać się na Niego i być wdzięcznym.

Święty Paweł mówił, że radosnego dawcę miłuje Bóg (2 Kor). Bóg miłuje w nas najbardziej to, co przypomina Mu Jego Syna i co jest w nas z Jego Ducha. Miłość Boga do nas pieczętuje wszystkie nasze dobre czyny, wyrównuje ich braki i sprawia, że nie musimy się martwić, czy Bóg jest z nas zadowolony. Jeśli nasze „dawanie” jest przez Niego miłowane, to Jego miłość, która jest wieczna sprawia, że również nasze czyny mają wartość wieczną.


Rozważanie biblijne

17 października – poniedziałek XXIX tygodnia zwykłego

Być bogatym przed Bogiem

Bezimienny bogacz z Ewangelii, który doczekał się w końcu imienia głupiec, kocha to, co nie zasługuje na miłość. On pokochał swoje uczynki, dzięki którym obrodziło mu pole i miał pełne spichlerze. Dalsze życie widział jedynie w odpoczynku, jedzeniu, piciu i używaniu. Nie rozumiał, że życie nie jest jego własnością, bo przecież jest ono czymś więcej niż pole, zbiory i spichlerze. Nie rozumiał, że nie można go kupować, sprzedawać, zabezpieczać pieniędzmi, bo przecież łaską jesteśmy zbawieni. Nie zrozumiał i dlatego został nazwany głupcem, bo jego trud przypadł komuś innemu. Szukając mądrości u Syna Bożego, nie powinniśmy Go przywoływać jako adwokata w sporze, lecz prosić, aby dał nam poznać bogactwo miłości.

Myśli wybrane

Lepiej nic nie umieć, niż wiele umieć, a błądzić. Lepsza prosta niewiedza niż nadęta wiedza. - św. Augustyn

Z galerii