Duch Święty tym potężniej zaznaczy swe działanie w dziejach świata im częściej, goręcej i bardziej publicznie będzie wzywany.
św. Arnold Janssen

Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa

W tajemnicy krzyża Jezus okazał największą miłość całej ludzkości. Posługa miłości często wiąże się z cierpieniem i trudem. Czyniąc dobro możemy spotkać się z krytyką, dlatego trzeba wielkiej cierpliwości i łaskawości. Krzyża Chrystusowego nie da się zrozumieć, można go przyjąć i pokochać. Z Chrystusem możemy wejść w tajemnicę krzyża by odnaleźć sens cierpienia. Przyjęcie cierpienia i ofiarowania go za innych ludzi jest zjednoczeniem z cierpieniem Chrystusa Ukrzyżowanego. Uczestnicząc z Chrystusem w Jego krzyżu, pracujemy jednocześnie dla Jego chwały, pracujemy i ofiarujemy jednocześnie dal Jego Królestwa, a ostatecznie przez to stajemy się godni wejścia do Jego chwały, tak jak On wszedł do chwały Zmartwychwstania. W naszym cierpieniu Chrystus chce objawić swoją moc, która odsłania się w naszej słabości. Jeśli nauczymy się patrzeć na cierpienie w świetle wiary, to będziemy umieli być apostołami tej wiary pośród ludzi cierpiących, do których jesteśmy posłani.

Rozważanie biblijne

19 września – poniedziałek XXV tygodnia zwykłego

Nie ma nic tajemnego

Nie ma nic tajemnego, co nie stanie się jawne. Doświadczył tego bardzo boleśnie król Dawid. Jego potajemny podwójny grzech - cudzołóstwo i zabójstwo - stał się na przestrzeni czasu powszechnie znany, będąc częstym motywem w sztuce. Zapowiedział to Bóg przez Natana: Uczyniłeś to wprawdzie w ukryciu, jednak Ja obwieszczę tę rzecz wobec całego Izraela i wobec słońca (2 Sm 12, 12). Ile razy doświadczyliśmy i my odkrycia naszych umiejętnie skrywanych tajemnic? Wyjścia na jaw tego, co wydawało się nam, że dobrze ukryliśmy? Jaki ból wówczas czuliśmy? Jednak to ujawnienie ukrytego nie dotyczy tylko złych sytuacji. Ta zasada odnosi również do dobra, które jest naszym udziałem. Przede wszystkim jest ono znane Bogu, który nas za to nagradza.

Myśli wybrane

Lepiej nic nie umieć, niż wiele umieć, a błądzić. Lepsza prosta niewiedza niż nadęta wiedza. - św. Augustyn

Z galerii