Duch Święty tym potężniej zaznaczy swe działanie w dziejach świata im częściej, goręcej i bardziej publicznie będzie wzywany.
św. Arnold Janssen

Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa

Każdy z nas modli się na różny sposób w domu, pracy, podróży, Kościele. Chcemy zapytać o modlitwę osobistą, jak ona wygląda, czy jest szczerą rozmową z Bogiem, czy nie jest spłycona lub wyklepaniem pewnych formuł? Czy jest to rzeczywiście modlitwa, w której rozmawiam z Bogiem o swoich sprawach, czy oddaje Mu chwałę, czy potrafię dziękować, przepraszać i uwielbiać za to, że mnie miłuje? Ważne jest aby w modlitwie, która ma być wpleciona w naszą codzienność, były obecne cztery elementy: dziękczynienie, uwielbienie, przebłaganie (przeproszenie) i prośba. Obok naszego codziennego pacierza nie możemy zapomnieć by w ciągu dnia przez kilka minut pobyć z Bogiem w ciszy, by wyrazić co czuje serce i co przeżywam w danym momencie. W modlitwie ważna jest wytrwałość nawet jeśli to będą krótkie akty strzeliste (np.. dziękuję Jezu za nowy dzień, rodzinę, bądź uwielbiony itp.). Jezus zachęcał uczniów, by modlili się nieustannie i obiecuje, że kto prosi w imię Jego otrzymuje. Inne elementy modlitwy to:

  1. Modląc się za siebie nie możemy zapomnieć w modlitwie za innych, za rodzinę, najbliższych, przyjaciół oraz za zmarłych i dusze czyśćcowe. Modlitwa za innych jest wyrazem miłości i jednym z uczynków miłosierdzia.
  2. Doznając każdego dnia miłosierdzia od Boga jesteśmy wezwani by być człowiekiem rozmodlonym. Bóg zaprasza nas byśmy byli z Nim w bliskim kontakcie, bo to jest cześć naszego chrześcijańskiego powołania. Człowiek rozmodlony otrzymuje duchową siłę do pracy i pokonywania wszelkich trudności.
  3. Wiele osób pyta czy modlitwa jest konieczna? Modlitwa ściśle łączy się z wiarą, jeśli słaba modlitwa, to i słaba wiara. Kto przestaje się modlić prowadzi do osłabienia, a nawet do utraty wiary, co z kolei może prowadzić do: utraty motywacji w życiu i działaniu; wewnętrznego wypalenia, zniechęcenia; bezbronności wobec pokus i słabości.

Mimo ludzkiej słabości, grzechu i upadku, Bóg nigdy nie rezygnuje z człowieka, a kiedy przestajemy Go szukać, to On nas szuka, bo On pierwszy nas umiłował.


Rozważanie biblijne:

16 maja – poniedziałek II dzień Zielonych Światek – Uroczystość NMP Matki Kościoła

Znaki

Matka zawsze troszczy się o dobro swojego dziecka. Ona bardzo dobrze wie i czuje, dzięki udzielonemu darowi macierzyństwa, co jest dla niego właściwe, a także pobudza je do dobrego działania. Tak właśnie było na weselu w Kanie Galilejskiej, gdzie objawiło się macierzyństwo Maryi w podwójnym wymiarze: do Chrystusa i do nas, całej ludzkości. Jezus przyszedł, aby świat w Niego uwierzył. To miały sprawić znaki dokonane przez Niego. Inicjatywa Maryi ma przyśpieszyć Jego działanie, aby zaczął już odbierać należną sobie chwałę. Ona staje się także Matką ludzi, wskazując im na swego Syna jako drogę do pełnej radości. Jezus i obecni na weselu posłuchali Maryi. Stał się pierwszy znak, dzięki czemu zaczęto wierzyć w Jezusa.

Myśli wybrane

Lepiej nic nie umieć, niż wiele umieć, a błądzić. Lepsza prosta niewiedza niż nadęta wiedza. - św. Augustyn

Z galerii