Duch Święty tym potężniej zaznaczy swe działanie w dziejach świata im częściej, goręcej i bardziej publicznie będzie wzywany.
św. Arnold Janssen

Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa

W Wigilię Święta Bożego Miłosierdzia członkowie Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa przybyli do diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Jest to doroczny Dzień Skupienia tej wspólnoty połączony z udziałem w Nowennie przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Zebranych powitał ks. prał. Stanisław Tabaka. Przypomniał, że każdy, kto podejmuje się nieustannej modlitwy, staje się uczniem Jezusa. Wprowadzając w czas spotkania, ks. Tabaka zwrócił także uwagę na radość, jaką niesie ze sobą czas kanonizacji. „Cieszmy się, że Jan Paweł II miał w sobie Bożą iskrę – Iskrę Miłosierdzia. Kanonizacja zobowiązuje nas, abyśmy dorastali do tych ideałów, na które wskazywał nasz rodak, św. Jan Paweł II.

Staraniem proboszcza i kustosza Sanktuarium, Ks. prał. Mieczysława Brzóski oraz parafian to miejsce z każdym rokiem pięknieje. Prawdy wiary zawarte w malowidłach ołtarza głównego oraz w ołtarzach bocznych mogą przyczyniać się do refleksji nad wiarą. Kustosz Sanktuarium zachęcał do czerpania z obfitości miłosierdzia Bożego, do częstszego pielgrzymowania, aby spotykać się z miłującym spojrzeniem Jezusa Miłosiernego. Módlmy się tez o to, aby to święto Miłosierdzia Bożego na nowo rozpaliło w nas miłość do Boga.

Dzień Skupienia DNNUJ jest nie tylko czasem modlitwy, ale również formacji poprzez katechezę oraz wymianę doświadczeń w życiu wiarą. Tegoroczną konferencję o św. Janie XXIII i św. Janie Pawle II przygotował ks. Krzysztof Gieglis. „Oni są dla nas niesamowitymi przewodnikami do nieba” – mówił kapłan. Wskazał na aspekty, które były wspólne dla Jana XXIII i Jana Pawła II: modlitwa, zawierzenie Matce Najświętszej, Eucharystia, jako centrum życia. Ks. Gieglis zachęcał do naśladowania nowych świętych.

Przed nabożeństwem nowennowym pielgrzymi spotkali się na agapie. Był to też czas dzielenia się doświadczeniami i wspólnego radowania.

Nabożeństwo Nowenny do Miłosierdzia Bożego każdego dnia, od Wielkiego Piątku do soboty poprzedzającej Niedzielę Miłosierdzia Bożego prowadzili diecezjalni biskupi. Nabożeństwu w ostatnim dniu nowenny oraz Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński. W homilii zachęcał do uczynienia refleksji nad pozdrowieniem Jezusa: „Pokój wam!”, dlaczego pokój jest tak ważny dla człowieka? Biskup nawiązał do intencji ostatniego dnia nowenny: „Dziś sprowadź mi dusze oziębłe i zanurz je w miłosierdziu moim”. „Ta oziębłość jest jak przymrozek – niszczy wszystko. Naszym zadaniem jest poprzez modlitwę, sprowadzić Boga do tej przestrzeni obojętności” - wyjaśniał bp Kamiński.

Kustosz, ks. prał. Mieczysław Brzóska zapraszał do uczestnictwa w uroczystościach Niedzieli Miłosierdzia Bożego, gdzie byłą możliwość ucałowania trzech relikwii: św. s. Faustyny, św. Jana Pawła II oraz bł. Michała Sopoćki - Apostołów Miłosierdzia Bożego.

Myśli wybrane

Jakże łatwo jest zagubić się na usłanych kwiatami ścieżkach świata.
św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Z galerii