Duch Święty tym potężniej zaznaczy swe działanie w dziejach świata im częściej, goręcej i bardziej publicznie będzie wzywany.
św. Arnold Janssen

Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa

20120512_Kongres_4
20120512_Kongres_5
20120512_Kongres_2
Kongres Ruchów i Stowarzyszeń 12 maja 2012 r.

Prezentacja Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa w par. pw. Opatrzności Bożej w Ełku

Dzieło Nieustannej Nowenny jest jedną z najmłodszych wspólnot naszej diecezji. Jest modlitewnym ruchem religijnym, który zaistniał i działa w ramach diecezji ełckiej. Jego początki dotyczą pewnego wydarzenia z września 2002 r. W pierwszych dniach tego miesiąca miało miejsce spotkanie Wspólnot Katolickich z terenu diecezji ełckiej pod patronatem ówczesnego Ks. Biskupa Edwarda Samsela. W charakterze gościa brał udział Ks. Bp. Bronisław Dembowski, który w swoim słowie powiedział: Wspólnoty są po to, aby wspierały swego Pasterza. To zdanie stało się 'iskrą', która padła na podatny grunt - serce Danuty Bąk.

W drugiej połowie września 2002 r. już miała gotowy plan działania, który przedstawiła ks. Włodzimierzowi Wielgatowi. Przedłożony projekt okazał się sensowny i możliwy do zrealizowania. Został przedłożony biskupowi. Ksiądz Bp Edward Samsel zaakceptował inicjatywę i 7 grudnia 2002 r. odprawił pierwszą Mszę św. inaugurującą pracę Dzieła, udzielając pasterskiego błogosławieństwa pierwszym członkom dzieła.

Błogosławieństwo Ks. Biskupa E. Samsela otwarło pole działania. Przybywało członków dzieła. Po śmierci Bp Samsela Dzieło zyskało uznanie i błogosławieństwo Bp Jerzego Mazura. 5 listopada 2003 r. Ksiądz Biskup ustanowił formalnie Duchowego Opiekuna Dzieła Nieustannej Nowenny w osobie ks. infułata Włodzimierza Wielgata. Zatem współzałożycielami dzieła są śp. Danusia Bąk oraz śp. ks. inf. Włodzimierz Wielgat.

Charyzmat wspólnoty jaką jest to Dzieło polega na tym, że:

  1. jest ruchem modlitewno-formacyjnym, powstałym z inicjatywy wiernych świeckich zrzeszających się w grupy o określonej liczbie, celem zapewnienia jednomyślności i ciągłości modlitwy według konkretnych intencji. Ruch ten zrodził się w diecezji ełckiej jako odpowiedź na postulaty Soboru Watykańskiego II o działaniu wiernych świeckich w duchu uczestnictwa w posłannictwie Kościoła na sposób żywego narzędzia (por. KK 33; DA 5, 6, 13, 19).
  2. Nazwa - Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa wskazuje i określa duchowość ruchu,
  3. Dzieło Nieustannej Nowenny żyje i działa w ramach diecezji ełckiej na mocy zezwolenia Biskupa Diecezjalnego i pod jego auspicjami zgodnie z prawem (por. kan. 210-216; 298-301).
  4. Zasadniczym terenem działania grup modlitewnych jest parafia.
  5. Treść modlitwy stanowi Koronka ku czci Ducha Świętego zaopatrzona aprobatą Ełckiej Kurii Diecezjalnej.
  6. Znakiem rozpoznawczym Dzieła Nieustannej Nowenny jest graficzny symbol akcentujący istotne elementy ruchu. Na niebieskim tle widnieje symbol Ducha Świętego w postaci gołębicy, tryskające od Niego promienie oznaczają siedem darów Ducha Świętego. Dwie postacie ludzkie oznaczają tych, którzy zanoszą do Boga modlitwę błagalną i uwielbienia. W okolu znajduje się napis: Dzieło Nieustannej Nowenny.

Na przestrzeni dziewięciu lat, w grudniu zainaugurowaliśmy X rok istnienia dzieła już ok. 6000 osób podjęło modlitwę koronką do Ducha Św. Intencje modlitewne każdego roku są podawane do zatwierdzenia Biskupowi Ełckiemu.

Od 2004 r. zainicjowano kolejny element formacyjny członków dzieła - Biuletyn, w którym do ostatnich swoich dni materiały zamieszczał ks. Infułat. Teksty te są bardzo cennym źródłem o duchowości naszego współzałożyciela, ale także drogowskazem dla nas.

Szukałam czegoś, co by najpełniej podkreślało naszą rolę jako wspólnoty zakorzenionej w Kościele. W jednym z pierwszych swoich artykułów ks. Wielgat pisał o nieocenionym i niedocenianym darze Bożym. Tym darem jest modlitwa. Wokół nas możemy spotkać ludzi, którzy się nie modlą, lub modlą się w zależności od nastroju ducha, albo gdy zostaną dotknięci cierpieniem. Tymczasem nasz Pan, Jezus Chrystus, wzywa nas, byśmy "nie ustawali w modlitwie". (por. Łk 18,1) Trwający w Dziele Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa jeśli sercem zanurza się w modlitwie, współdziała z Duchem Św. w budowaniu Królestwa Bożego. Ten dar jest sercem i fundamentem naszego Dzieła. Każdy kto włącza się swoją modlitwą wzmacnia most łask. Wy jesteście "perłą naszej diecezji" - jak określił dzieło bp Romuald Kamiński podczas tegorocznego dnia skupienia.

Nie wszyscy może wiedzą, że ks. Infułat pisał również poezje. Na zakończenie pragnę zacytować Jego wiersz-modlitwę: "Wsławiam Cię", który jest też modlitwą za każdego z Was.

Wysławiam Cię Boże - Stwórco wszechrzeczy!
Wysławiam Cię, Ojcze i Synu,
Za przesławny dar Ducha Świętego.
Ducha Mocy i Prawdy,
Ducha światła i ładu,
Ducha miłości i życia.
Uwielbiam Cię, Duchu Ojca i Syna!
Ogniu Miłości przedwieczny!
Napełnij nas swoim żarem.
Porwij nas, rozpal nas, przemień!
Płomieniu Boży! Serc naszych dotknij
Znakiem ognistych języków - jak ongiś -
W pentekostalnym Wieczerniku
I rozkołysz pragnieniem modlitwy żarliwej, a mocnej.
O, Ty któryś Niepokalaną Dziewicę
Uczynił Radością Przenajświętszej Trójcy -
Rozpłomień setki - tysiące - miliony dusz!
Rozszerz w ich sercach granice Twej chwały.
Ks. W.W.

Myśli wybrane

Gdyby moje serce od zarania nie wznosiło się ku Bogu, gdyby u progu życia świat się do mnie uśmiechnął, co stałoby się ze mną?...
św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Z galerii